Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 października 2023 r.
13:00

Przed Świętem Zmarłych. Być bliżej tych, którzy odeszli

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Pani Zofia uporządkowała we wtorek grób swoich zmarłych 25 lat temu wnuków. Na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni spoczywają również jej mąż i syn
Pani Zofia uporządkowała we wtorek grób swoich zmarłych 25 lat temu wnuków. Na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni spoczywają również jej mąż i syn (fot. Anna Szewc)

Można zapłacić ok. 100 zł i wielkie sprzątanie grobów mieć przed 1 listopada „z głowy”. Ale choć ta usługa jest oferowana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu już kolejny rok z rzędu, to chętnych przed 1 listopada brak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogłoszenie o możliwości skorzystania z odpłatnej opieki nad grobami pojawiło się na facebookowym profilu PGK w poniedziałek. Miejska spółka przypomina, że zbliża się Święto Zmarłych i oferuje usługę oczyszczenie nagrobków, uporządkowanie terenu wokół nich, a nawet ustawienie kwiatów czy zapalenie zniczy. Jak z zainteresowaniem?

– Nie zgłosiła się do nas dosłownie ani jedna osoba. Ludzie traktują te święta wyjątkowo, rodzinnie, chcą sami zająć się grobami swoich bliskich – przyznaje Mateusz Kamiński, zarządca cmentarza przy ul. Braterstwa Broni.

Ale wspomina, że np. we wrześniu, kiedy na tej komunalnej nekropolii tradycyjnie odprawiana jest msza za wszystkich zmarłych, pojedyncze zamówienia na porządki, których średni koszt to ok. 100 zł, były. – Głównie od osób mieszkających w jakichś odległych rejonach kraju – dodaje Kamiński.

Odwiedziliśmy ten cmentarz położony na obrzeżach Zamościa we wtorkowe popołudnie. Trudno powiedzieć, aby były tam tłumy, ale przy naprawdę wielu grobach trwały prace porządkowe.

Co tydzień na cmentarzu

Pan Romulad ma 84 lata. Mieszka w jednej z wiosek pod Zamościem. Zastaliśmy go, gdy przekopywał ziemię, aby posadzić świeże chryzantemy. – W 1993 roku pochowałem tu syna. I od tamtej pory jestem regularnie, raz na tydzień przynajmniej. Zawsze jest co zrobić – mówi starszy mężczyzna.

Na 1 listopada planuje jeszcze kupić jakieś piękne kwiaty cięte, bo tak robi co roku. Będzie też nowa wiązanka i na pewno cztery nowe okazałe znicze, choć na grobowcu i tak stoi kilka, do których można byłoby tylko kupić wkłady. – Drożeje wszystko, bardzo drożeje, ale to nie pieniądze są najważniejsze. Tylko pamięć o dziecku – mówi wyraźnie wzruszony pan Romuald.

Z podobnego założenia wychodzi pani Ewa. We wtorek pucowała grób swoich rodziców. Podobne prace zaplanowała jeszcze na nagrobkach teściów i dziadków. – Takie gruntowne porządki robię kilka razy do roku, zawsze na Wszystkich Świętych, z konserwacją na zimę, ale także na Wielkanoc no i oczywiście na wrześniową mszę – mówi zamościanka. Przyznaje, że to zajmuje trochę czasu, wymaga wysiłku i pieniędzy. – Ale póki człowiek ma siłę przyjechać, to przyjeżdża – tłumaczy pani Ewa.

Lepiej przy grobie niż w pustym domu

Z panią Zofią rozmawiamy, gdy wykopuje stare konwalie i chwasty przy grobie swoich wnuków.

– Zmarli zaraz po urodzeniu, to już 25 lat. I ja od tych 25 lat raz na tydzień ich odwiedzam. Jedynie w pandemii, jak cmentarze zamknęli, to miałam przerwę – zwierza się nam kobieta.

Przed 1 listopada dla swoich wnuków przywiezie jeszcze nową wiązankę, kupi nowe znicze. Jak co roku, zapali też światełko na pobliskim grobie innego dziecka, bo tam nikt się od dawna nie pojawia. Zadba też oczywiście o grób swojego i syna.

– Nawet mi mówili, że można tego nie robić, że można komuś zlecić i zapłacić. Ale nie zamierzam rezygnować z tych wizyt tutaj. Bo lepsze jest być na grobie bliskich, niż siedzieć w pustym domu – mówi ze łzami w oczach pani Zofia.

– Na naszym cmentarzu takich naprawdę opuszczonych i zaniedbanych nagrobków właściwie nie ma. To stosunkowo nowa nekropolia, bo założona w 1979 roku, więc dlatego pod tym względem jest dobrze – tłumaczy Mateusz Kamiński, ale dodaje, że oferta sprzątania nagrobków jest aktualna cały rok.

Cmentarz komunalny w Zamościu, liczący ponad 4,5 tys. grobów, jest jednym z trzech w mieście, na których odbywają się pochówki. Zdecydowanie starszym jest ten parafialny przy ul. Peowiaków. Od jakiegoś czasu pogrzeby katolickie odbywają się również na terenie cmentarza parafii prawosławnej przy ul. Bołtucia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium